Historie og ejerforhold
HYTOR's historie og ejerforhold
Dansk Undergrunds Consortium fandt for første gang olie i Nordsøen i 1966. I 1972 påbegyndte man produktionen fra det første danske olie/gasfelt: Dan-feltet. Produktionen af dansk olie og gas begyndte for alvor at tage fart i 80'erne, hvor der blev etableret en række nye felter: Gorm (produktionsstart 1981), Skjold (1982), Tyra (1984) og Rolf (1986). Det var samtidig startskuddet til etableringen af en lang række underleverandørvirksomheder på land.
Et af disse firmaer var HYTOR A/S, der blev etableret den 1. august 1981 af Søren Hygom og Jørgen Thorup. Firmaet blev etableret som en handels- og ingeniørvirksomhed, der havde offshore industrien som primært marked. HYTOR fik mange opgaver i forbindelse med bygningen af Tyra-feltet. Blandt andet solgte firmaet en del store ventiler. Da det krævede en speciel handelsform og organisation, blev salget af de store ventiler udskilt i et selvstændigt firma: Valtor.
Da udbygningen af Tyra-feltet var afsluttet, faldt HYTOR's omsætning drastisk. Man fandt derfor ud af, at det var for risikabelt at være 100% afhængig af salg til operatørerne på Nordsøen.
Det blev derfor besluttet, at sortimentet skulle udvides med produkter med en mere jævn og stabil afsætning. Derfor overtog HYTOR i 1986 firmaet Komprima, hvis forretningsområde var salg af trykluftkomponenter og kompressorer til industrien. Komprima havde til huse på Høgevej 8 i Esbjerg. Efter ombygning af lokalerne flyttede HYTOR i 1986 alle sine aktiviteter til Høgevej.
I 1997 fik man igen pladsproblemer. Lokalerne på Høgevej blev for små, og en del af aktiviteterne blev flyttet til Glentevej 13 i Esbjerg.
Jørgen Thorup købte i 1993 Søren Hygoms del af aktierne. Thorup var derefter eneejer af firmaet indtil 1999, hvor et generationsskifte blev påbegyndt. Medarbejderne Finn Høst, Palle V. Pedersen og Niels G. Langerhuus købte en del af aktierne og blev medejere af HYTOR.
I 2000 startede HYTOR egen produktion af rustfrie, syrefaste cylindre af meget høj kvalitet. Cylindrene markedsføres under navnet AC-Tech.
I 2004 lykkedes det for HYTOR at blive Swagelok distributør i Danmark og det meste af Rusland. Swagelok stiller skrappe krav til distributørerne. Bl.a. var det nødvendigt at etablere et selvstændigt selskab til aktiviteterne: HYTOR Ventil & Fitting A/S. Desuden blev der åbnet et salgskontor i Moskva i februar 2004.
Generationsskiftet blev fuldført i 2005. Finn, Palle og Niels overtog de resterende aktier fra Jørgen Thorup. Den 1. august 2005 fratrådte Jørgen Thorup som adm. direktør i HYTOR. HYTORs nuværende direktør, John Hansen er i efteråret 2007 indtrådt i ejerkredsen.
30. april 2011 frasolgte HYTOR sine "Swagelok datterselskaber" samt ejendommen Glentevej 13. Niels G. Langerhuus og John Hansen er nu eneejere af HYTOR A/S.
I dag har HYTOR ca. 40 professionelle og engagerede medarbejdere, og alle aktiviteter er igen samlet på Høgevej 8 i Esbjerg.



